Eksi maya makinesi

Ekşi maya makinesi;

BERTRAND-PUMA serisinden fermentolevain® ürünleri özellikle pişirme ve pastacılıkta kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
Ekmek yapımında sıvı leaven starter’in katılması, karıştırma süresini kısaltır ve düzensiz bir hava hücresi yapısını teşvik eder. Sıvı mayalı marş hamuruna daha büyük mekanik tolerans, yani elastikiyet ve uzatma sağlar. Ürünlerin aroması ve lezzeti, eklenen miktarı değiştirmek suretiyle değiştirilebilir.

Elde edilen somunlar, tutarlı, zengin ve biraz ekşi tadı ile “laktik” tatlarla yumuşatılabilen “marş” kullanılmış ve sıcaklığı ayarlayarak tutarlıdır.

Çok takdir edilen ekmek kalitesi

Güzel gurmeler olsun veya olmasın, tüketiciler her zaman lezzetli ekmeği sevecekler. Kabuğun gevrekliği, hamurdaki düzensiz hava hücresi yapıları ve krem ​​rengi eski biçimli ekme benzeyen daha rustik bir his verir; maydanoz ürünü el yapımı lezzetler popülerdir.

Daha iyi ekmek depolaması:

Genellikle maydanız ekmeği daha iyi depolanır ve daha uzun süre muhafaza edilir. Mayonez ekmeği durumunda, hamur ve kabuk arasında birçok nem değişimi olduğu zaman ekmek daha çabuk kurur, bu önemli ölçüde azaltılır.

Daha kolay mekanizasyon ve hamur işi

Doğal mayalı kullanılması yoğurma süresini kısaltır. Yapışkan doku çok daha yapılandırılmış olduğundan, mekanik işlemler daha kolaydır: kesim daha keskin, hamur daha az yapışkan ve kabarma daha basittir.

FERMENTOLEVAIN®’IN VARLIKLARI:

Kalitede ve lezzette tutarlılık
Mayalamada hızlı gelişme
Mükemmel, kontrollü hijyen
Basit kullanım ve karıştırma
% 100 organik süreç
Ekonomik ve karlı bir ürün
Fermentolevain ile ekmeğimin tadını kontrol edebilir, fark yaratırken paradan tasarruf edebilirim!

FERMENTOLEVAIN FL

 

_____________________________________________________________________________________

Mayalama makineleri

Hamur işleri için Mayalama Makineleri; AFV serisindeki ürünler, tava veya ızgaralar almak için tasarlanmış Viyana pastacılık kontrollü fermantasyon dolaplarıdır. AFV serisi 6 […]